فراخوان

شما به یک ضیافت دعوتید

 

چه دانشجویان تازه کار و چه مشاورانی با چندین دهه سابقه، همه و همه در مقیاس های متفاوت در مسابقات معماری شرکت می کنند. مسابقاتی که گاه کارفرمای دولتی دارند و گاه خصوصی. گاهی برای طرح های ساخته شده اند و گاهی برای طرحهایی که ساخته خواهند و یا نخواهند شد. گاهی چند برنده ی هم رتبه دارند و گاه برنده ای ندارند. گاهی سرشناسانی را به داوری می گمارند و گاه نامی از داور ندارند. گاهی نمی گویند جایزه ی طرح دقیقاً چیست و گاهی می گویند و نمی دهند. تعهداتی دارند و تعهداتی می گیرند. آن چه در این میان به چشم آمدنی است ، مجموعه ای آشفته از رفتارهای غیر حرفه ای، سلیقه ای و گاه سودجویانه است که دامنه امنیت جامعه معماری را تهدید و تحدید می کند. اگر باری آیین نامه جامع مسابقات طراحی معماری و شهرسازی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را مرور کنیم در می یابیم که برای بسیاری از این سوء تفاهم ها مرجع و معیار رسمی وجود دارد. قانونی هست که به دیده نمی آید و یا شاید ضمانت اجرایی لازم را ندارد. در این میان چه چیز درمان این بیماری مزمن فعالیت های حرفه ای در این مرز و بوم است؟

 

اگر نگاهی اجمالی به مسابقات چند سال اخیر داشته باشیم در می یابیم که بیشترین تبلیغ و بیشترین بازخورد این مسابقات در فضای مجازی اتفاق افتاده است. فضایی که در صورت اجماع آرای عمومی ثابت کرده توان تغییر و یا اثبات هر امر اعتباری در محدوده همین فضای مجازی را دارد. پی آمد بحث هایی که فعالان مجازی جامعه معماری ایران در ضرورت تشکیل انجمنی برای نظارت بر مسابقات معماری داشته اند، این ایده شکل گرفت که مجموعه ای از اساتید، معماران و فعالان مجازی معماری و شهرسازی بر چگونگی فرآیند مسابقات نظارت داشته باشند و برای شرکت و یا عدم شرکت در این مسابقات پیشنهاداتی داشته باشند. برای تصحیح این مشکلات به کارفرما پیشنهاد و مهلت بدهند و مسابقات را در انطباق با آیین نامه دسته بندی و ارزش گذاری کنند.

 

در تاریخ این سرزمین کسانی بوده اند که بی تقلای نام و نان، خود را وقف رشد معنوی و اخلاقی حرفه شان کرده بودند و خویش را اخوان الصفا می نامیدند. فتوت نامه هایی که در هر پیشه از معماران و بنایان و آهنگران و چیت سازان و جز آن باقی مانده است، شرح اصولی است که یکدیگر را به آن توصیه می کرده اند و فرد خاطی را پس از نصیحت از جمع خویش می راندند و بی اعتبار می دانستند. آیا نهادی جمعی و مدرن مبتنی بر اصولی توافق شده می تواند با اعتبار بخشیدن و یا بی اعتبار کردن یک مسابقه، کیفیت فعالیت حرفه ای را در جامعه معماری ارتقاء بخشد؟ نظر شما چیست؟

 

بر این اساس فتوت نامه معماران از تمامی اعضای جامعه معماری در هر سطح و سن و رشته ای تقضا دارد با بیان نظرات و پیشنهادات خود در محورهای ذیل، به شکل گیری این مجموعه یاری برساند:

آیا آیین نامه ی جامع مسابقات معماری مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی تنها معیار ما برای ارزش گذاری مسابقات معماری باشد و یا شروط و اصول دیگری نیز قابل بحث است؟ ( آیین نامه را در همین وبلاگ بخوانید)

 

چه معیاری را برای اعضای این انجمن نظارتی پیشنهاد می کنید؟ نظام انتخابی اعضا چگونه باید باشد؟

 

چه شیوه ای را برای ارزش گذاری مسابقات معماری و شهرسازی مفید و کارا می دانید؟ نمره دهی؟ سطح بندی؟ توضیحات تفصیلی؟ و یا ؟

 

چه شیوه هایی برای مشروعیت بخشی و مقبولیت بخشی این نهاد نظارتی در جامعه معماران ایرانی پیشنهاد می کنید؟

 

چه تهدیدها و یا فرصت هایی را برای چنین نهادی ممکن و محتمل می دانید؟

 

آیا این نام و این ادبیات را برای چنین مجموعه ای می پسندید یا خیر؟ و چرا؟

 

هر نظری حول محورهای فوق و یا هر  محور پیشنهادی دیگری داشته باشید، می توانید با درج آن در صفحه ی خودتان و مطلع ساختن ما و یا با ارسال آن برای درج در همین فضا، با نام یا بی نام، به اعتلای این حرکت یاری برسانید

 

مجموعه ایجاد کننده گان این فضا، هیچ حقی برای خود قائل نیستند و به محض سامان یافتن اخوان الصفا، تدوین و نظارت بر فتوت نامه را به آنان واگذار می کند.

 

 

 

/ 16 نظر / 79 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزاده شاهچراغی

سلام...ایده بسیار خوبی است.امیدوارم کارآمد شود. ..من بارها در مسابقات داخلی در ایران و چندباری خارج از ایران شرکت کرده ام.در سال های اخیر هم چندباری داوری کرده ام. مشکلات حرفه ای در هر دو سوی این میدان رقابتی وجود دارد. ... مشکل کمی پیچیده تر از آنست که با نظارت نهادی حرفه ای مرتفع شود....اما به هر صورت ایجاد چنین نهادی بسیار لازم است ...همیشه کارهای بزرگ با قدم های نخست شروع می شود.... چند باری درباره مسابقات معماری ، اخلاق حرفه ای، ضعف قوانین و ... نوشته ام ....اگر فرصت بود به آن ها سری بزنید http://ashahcheraghi.persianblog.ir/post/132/ http://ashahcheraghi.persianblog.ir/post/74/ http://ashahcheraghi.persianblog.ir/post/71/ http://ashahcheraghi.persianblog.ir/post/70/ در ضمن لینک فراخوان فتوت نامه معماران را در وبلاگم منتشر می کنم. باشد که همه با همیاری هم و هر کس به اندازه توانش در این کار بزرگ همکاری نماید...اذهان بیدار و ناظر جامعه معماران به خودی خود اخلاق را در فضای حرفه ای جاری خواهد کرد.

طرفدار

ایده خوبیست.

محمد موزونی

با سلام از سایت استاد خوبم دکتر عربی وارد وبلاگتون شدم... ممنون بخاطر مطالبتون.. پیشنهاد میدم یه سایت شخصی با قیمت خیلی مناسب افتتاح کنید..که مزیاتش خیلی عالیه... واسه طراحی و اطلاعات بیشتر میتونید به سایت من یا شماره 09187573787 تماس بگیرید..

علی غرقی

شماره ی جدید از دوره ی دوم نشریه ی معماری ایران (مآ) به بررسی مسابقاتِ معماری و علی الخصوص، مسابقه ی سردرِ بوستان ولایت اختصاص داره: طرح مسابقه اي دروازه بوستان ولايت گفت و گو با چهارتن از داوران مسابقه يادداشت نفرات برتر مسابقه آيين نامه جامع برگزاري مسابقه هاي معماري و شهرسازي، مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي پيش نويس پيشنهادي آيين نامه و مقررات مسابقات معماري در ايران، وزارت مسكن و شهرسازي راهنماي برگزاري مسابقه هاي معماري و شهرسازي در ايران، سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور بازنگري توصيه ها، در رابطه با مسابقه هاي بين المللي معماري و شهرسازي، يونسكو، 27 نوامبر جدول تطبيقي آيين نامه هاي مسابقه اي معماري http://www.magiran.com/magtoc.asp?mgID=2555&Number=42

مازیار

به خیال من، ما وقتی میتوانیم درباره چنین نهاد نظارتی و نحوه مشروعیت بخشیدن به آن گفتگو کنیم که به عنوان اولین گام یک کلوپ فراگیر و بدون دخالت دولت داشته باشیم. برای این کار اول باید نظام معماری از نظام مهندسی جدا شود یا نظام مهندسی همین سیستم بی هویت فعلی را دنبال کند و نظام معماری کار خودش را بکند. ما باید به سرعت جامعه معماران ایرانی را تشکیل دهیم که خود یک داستان پیچیده است، سالهاست که افرادی به دنبالش هستند اما عواملی چون فشار و دخالت دولتی ها با چاشنی تنگ نظری ها و جزیره ای فکر کردنهای خود ما، باعث شده که خیلی بعید باشه که تا 20 سال دیگه هم شکل بگیره. اگر کمکی از دست ما بر میاید دریغ نفرمایید.

امین شهامی پور

سلام خسته نباشید،کار خوبی رو شروع کردید ولی چرا ادامه نمیدید؟؟ سعی کنید در حد یک وبلاگ که غیر حمایت می کند نباشه.بیشتر مسائل مطرح شده است و نیاز به توجه بیشتر دارد با تشکر

علیرضا طاهری فرد

ازین کار شما پشتیبانی میکنم سپاسگزارم از انتشار آیین نامه‌ی مسابقه‌های معماری و شهرسازی هرچه نامها و واژه‌هایی که بکار میبرید فارسی‌تر باشد بهتر است

صادق رشیدی فرد

با سلام خدمت دوست عزیز وقتی نوشته شما را میخواندم بی اختیار به یاد دغدغه های خودم در عرصه معماری افتادم . اگر نام مرا در فضای مجازی جستجو کنی با افکارم بیشتر آشنا میشوی . عزیز همدرد در انتظار مصاحبت با شما هستم . یا علی